Cena ropy dosiahla až 20% prepad!
Google+

Nadbytok masívnych zásob, opäť poslal cenu ropy do rozsiahlych strát.

Cena surovej ropy sa dostala do územia tzv.“medvedieho“ trhu, keďže počas dnešného dňa klesla o ďalšie 3%, na sedemmesačné minimum vo výške 42,75 dolárov za barel. To od začiatku januára predstavuje stratu o rozsahu 23%.

Ak cena z vrcholu klesne najmenej o 20%, technicky sa jedná o „medvedí trh.“

Graf cien ropy za posledné 3 roky:

Cena vs. % zmena

Na trhoch s energiou je vidno rozsiahle obavy, keďže svet má stále príliš veľké zásoby ropy a to napriek dohode medzi zoskupením OPEC a Ruskom, kde sa rozhodli pre menšie objemy produkcie.

Keby nič iné, dosiahnuté presýtenie by mohlo byť prehĺbené povzbudenými americkými producentami z ropných bridlíc, ktoré v posledných mesiacoch produkciu len navyšovali.

Jenna Delaney, ktorá je vedúcou analytičkou pre oblasť ropy v spoločnosti S&P Global Platts poznamenala: „Tento medvedí sentiment spôsobuje to, čo sa deje na trhu v Spojených štátoch. Existujú veľké obavy, že by USA mohli doplniť zničujúcu produkciu krajín z OPEC-u.“

Obavy z oblasti ropy sa na Wall Street rozšírili aj medzi akcie energetických spoločností, ktoré už v tomto roku čelia rozsiahlym stratám, počas dnešného dňa tak dosiahli ďalšie straty.

6 zo 7 najhorších výsledkov z amerického akciového indexu S&P 500 pochádzali zo sektora ropy, ktoré so 4% stratou viedli akcie spoločností Hess, Transocean a Marathon Oil. Dokonca akcie spoločnosti ExxonMobil a Chevron počas tohto roka ustúpili na cene o viac ako 9%.

Problémy ropného sektora kontrastujú s optimizmom na akciovom trhu. Americký akciový index Dow Jones dnes dosiahol rekordné maximá.

Veľká časť zo strát je dosahovaná, najmä z dôvodu odolnosti amerických výrobcov z bridlíc, najmä z permu panvy západného Texasu. Málokto očakával že priemysel z ropných bridlíc, ktorý si na konci roka 2015 a na začiatku roka 2016 prešiel prepadom ropy, sa za tak krátky čas stane tak odolným.

Podobné: Stráca OPEC svoj vplyv? 

Stratégia OPEC-u, pre zaplavenie sveta s nadbytkom ropy spôsobila, že cena surovej ropy vo februári roka 2016 klesla až na 26 dolárov za barel. Desiatky amerických producentov z bridlíc podali návrh na konkurz (bankrot). Ale spoločnosti z ropných bridlíc sa vynorili z poklesu silnejšie ako kedykoľvek predtým, čo im umožnilo čerpať ropu za oveľa nižšie ceny (ako predtým).

Návrat z ropných bridlíc je vidno v neustálom náraste počtu ropných plošín, od spoločnosti Baker Hughes. Dôsledne sledovaná metrika neustále rastie, presnejšie už 22 týždňov za sebou – čo je podľa analytikov z BNY Mellon najdlhšia séria od roku 1987, odkedy sa tieto dáta začali zhromažďovať.

Graf – Počet ropných plošín v USA:

Zvýšená aktivita vrtov, nedávno viedla skupinu Rystad Energy aby predpovedala, že mesačná produkcia ropy v USA by mohla ešte pred koncom tohto roka dosiahnuť nový rekord.

To všetko má vplyv na celosvetovú situáciu. Medzinárodná energetická agentúra v minulom týždni prišla s varovaním, že USA v priebehu budúceho roka povedú prudký rast dodávok, z krajín mimo zoskupenia OPEC. Celkové tempo tak bude rýchlejší, ako rast celosvetového dopytu.

K dispozícii je taktiež znepokojenie nad objemom produkovanej ropy, pochádzajúceho zo zoskupenia OPEC. V minulom týždni kartel OPEC oznámil, že ich produkcia v máji vzrástla a to aj napriek dohode okolo obmedzenia produkcie. Problém je aj v tom, že dohoda vylúčila Líbyu a Nigériu, čo sú dve krajiny ktoré po obdobiach nepokojov rozbiehajú silu svojej produkcie.

Agentúra Reuters tento týždeň ohlásila, že produkcia ropy z Líbye sa zvýšila na takmer 900 000 barelov za deň, z dôvodu vyriešenia jej právneho sporu.

Neil Mellor, ktorý je vedúcim menovým analytikom v BNY Mellon, vo svojej dnešnej správe napísal: „Tým, že OPEC nedosiahol obmedzenie produkcie, pochybnosti o celosvetovom nadbytku produkcie sa nepodarilo rozptýliť.“

Samozrejme, že toto všetko predstavuje pozitívne správy pre (amerických) vodičov. Galón benzínu v utorok klesla na 2,285 dolárov, čo je pokles z 2,352 dolárov, ktoré boli dosiahnuté pred mesiacom.

Zdroj: Reuters, Bloomberg

Google+