Saudská Arábia je najvýznamnejším členom organizácie OPEC a jedným z najväčších producentov ropy na svete. Boli sme zvyknutí na to, že vývoj trendov na svetovom trhu s energetickými surovinami má pevne pod kontrolou. V poslednom roku sme však boli svedkami toho, že tento ropný gigant musí reagovať na situácie, ktoré nemôže priamo ovplyvniť. Ide o zvýšenú produkciu bridlicovej ropy v Spojených štátoch, konflikty medzi členmi združenia OPEC, neistý dopyt a nadmerné zásoby ropy, ktoré držia cenu pod hodnotou 50 dolárov za barel.
V súčasnosti je horúcou diskusnou témou plánovaný krok saudskoarabskej vlády. Má totiž v úmysle podať počiatočnú verejnú ponuku na predaj akcií (IPO) spoločnosti Saudi Aramco, ktorá je najväčšou a najcennejšou ropnou spoločnosťou na svete. Korunný princ Mohammed bin Salman sa v minulosti vyjadril, že spoločnosť má hodnotu vo výške 2 biliónov dolárov.
Analytici však spochybňujú dôveryhodnosť tohto tvrdenia. Ohodnotenie nezávislými odborníkmi ukazuje na oveľa nižšie úrovne. Denník Financial Times odhaduje, že skutočná hodnota spoločnosti Saudi Aramco je niekde medzi 880 miliardami a 1,1 biliónom dolárov. Agentúra Bloomberg v marci usúdila, že ohodnotenie spoločnosti v čase podania žiadosti o IPO (počiatočnú verejnú ponuku akcií) bude bližšie k 1 biliónu dolárov. Spoločnosť Rystad Energy hovorí o sume 1,4 bilióna dolárov, ale iba v prípade, že sa ceny ropy vrátia na hodnotu 75 dolárov za barel.
Podobné: Cena ropy dosiahla až 20% prepad!
Ceny ropy v súčasnosti stagnujú a rozhodnutie OPECu o obmedzovaní produkcie, na trhoch vôbec neviedlo k zvýšeniu optimizmu. O to väčší tlak vzniká okolo počiatočnej verejnej ponuky spoločnosti Saudi Aramco. Jej výsledkom totiž bude, že od začiatku roku 2018 bude 5% spoločnosti na predaj.
Korunný princ a jeho priaznivci vo vláde dúfajú, že IPO zabezpečí prvú injekciu kapitálu do rozsiahleho štátneho investičného fondu. Tieto peniaze by mali následne slúžiť ako finančný základ programu s názvom “Vízia 2030“, ktorý predstavuje dlhodobý plán ekonomického rozvoja krajiny.
Politickí predstavitelia krajiny svoju nádej vkladajú do toho, že spoločnosť Saudi Aramco sa bude postupne privatizovať. To by saudskoarabskú ekonomiku oslobodilo zo súčasnej závislosti od ropného priemyslu, ktorý je v súčasnosti zodpovedný za 70% štátnych príjmov. Keď boli ceny ropy na svojej najvyššej úrovni, predstavoval až 90% všetkých príjmov Saudskej Arábie.
To by taktiež znamenalo oslabenie vplyvu ropného gigantu Saudi Aramco, na Saudskú Arábiu. V súčasnosti je tento vplyv ohromný. Analytici denníka Financial Times si myslia, že obmedzenie podnikov mimo ropného priemyslu by mohlo udržať ohodnotenie spoločnosti Saudi Aramco na vysokej úrovni. Takto by bola vhodne pripravená na budúco-ročné veľké IPO.
Saudskoarabská vláda už pristúpila aj k ďalším opatreniam, pomocou ktorých sa snaží udržať vysokú hodnotu spoločnosti Saudi Aramco, aj v časoch stagnujúcich cien ropy. Začiatkom tohto roka vláda zredukovala daň uvalenú na Aramco z 85% až na 50%, čo by malo zabezpečiť vyššiu výnosnosť ropnej spoločnosti. Tento krok spôsobil, že mnohí analytici (medzi nimi aj Rystad Energy) svoje predpovede na celkovú hodnotu tejto ropnej spoločnosti zvýšili.
Snaha o získanie najväčšej počiatočnej verejnej ponuky v dejinách, konkurenčný boj medzi burzami v Londýne a New Yorku len vyhrotil. V Rijáde, ktoré je hlavným mestom Saudskej Arábie, v posledných týždňoch vznikali rozpory o tom, ktoré finančné stredisko je pre obrovské IPO najvhodnejšie. Na jednej strane stojí riziko právnych sporov, ktorým by Aramco mohlo čeliť v Spojených štátoch. Na druhej strane je potrebné zvážiť britský systém finančnej regulácie. Zatiaľ to vyzerá tak, že vhodnejším kandidátom je Londýn. Nič však nie je isté, keďže budúcnosť britského finančného systému závisí na rokovaniach ohľadom Brexitu, ktoré sa majú konať v najbližších týždňoch.
Čo sa týka Spojených štátov, Rijád sa obáva zmien v americkej legislatíve, ktoré rodinám obetí teroristických útokov z 11. septembra roku 2001 umožňujú žalovať saudskoarabskú vládu. Mnohí teroristi, zapojení do útokov mali totiž saudskoarabské občianstvo. Hrozba náročných súdnych sporov je dostatočným dôvodom na to, aby Saudská Arábia dobre zvážila, na ktorú burzu sa zameria.
Saudská Arábia podporuje obmedzenie produkcie ropy, ktoré presadzuje OPEC a snaží sa znovu rozhýbať trhy. Krajina už obmedzila vývoz nespracovanej ropy do Spojených štátov a rovnako plánuje odstaviť dodávky pre zákazníkov v Ázii. Obmedzenie namierené voči USA je priamou reakciou na dlhodobo nadpriemerné zásoby americkej ropy, ktoré podľa saudskoarabského ministra Khalida al-Faliha bránia nárastu cien ropy. Saudská Arábia zamýšľa znížiť aj domácu spotrebu ropy a na výrobu elektrickej energie chce využívať zemný plyn. To je tiež súčasťou stratégie, ktorá ma znížiť celkovú produkciu ropy v krajine.
Z nárastu ceny ropy budú profitovať všetci členovia OPECu. Medzi nimi aj Saudská Arábia. Avšak snaha o okamžité ovplyvnenie trhu pomocou krátkodobých plánov, medzi ktoré patrí riešenie otázky ohľadom amerických domácich zásob ropy, hovorí o istej naliehavosti. Saudská Arábia potrebuje zvýšiť ceny ropy už do budúceho roka a vhodne sa tak pripraviť na IPO spoločnosti Saudi Aramco.
Podobné: Stráca OPEC svoj vplyv?
Obmedzenie produkcie ropy, ku ktorému krajina pristúpila v máji, bolo spojené s prípravou na predaj akcií skupiny Aramco. Podobá sa to na situáciu z rokov 2014-2015. Saudi Aramco vtedy neuzavrela dohodu o produkcii, čo bolo spojené s jej stratégiou na obmedzenie konkurencie.
Dostávame sa však k paradoxu. Keď bude projekt “Vízia 2030“ úspešný, saudskoarabská ekonomika sa vymaní spod nadvlády ropného priemyslu a výrazne sa zníži vplyv spoločnosti Saudi Aramco, na fungovanie krajiny. V takom prípade ochabne snaha o zvyšovanie cien ropy a príjmy Saudskej Arábie sa budú diverzifikovať. Ešte predtým však musia vyriešiť otázku nadmerných zásob ropy vo svete. Kľúčovú úlohu v tejto snahe hrá predaj akcií spoločnosti Saudi Aramco, ktorý sa spustí začiatkom budúceho roka.
Zdroj: TheEconomist, Bloomberh